AS1363-BSTT-45
Mfr.Part #
AS1363-BSTT-45
Manufacturer
ams
Package/Case
Datasheet
AS1363-BSTT-45
Description
IC REG LINEAR 4.5V 500MA SOT23-6
Stock
104
Manufacturer :
ams
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable, Power Good
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
150 µA
Current - Supply (Max) :
200 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SOT-23-6
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
Supplier Device Package :
SOT-23-6
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.5V